Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Čáry máry fuk! Velkolepé zmizení
30 June 2020

Obrovská hvězda dočista zmizela, jako by tak vykouzlila své nejlepší poslední číslo.

Podivný kouzelník

Tato zlomyslná hvězda se nachází asi 75 milionů světelných let od nás v souhvězdí Vodnáře.

Mezi lety 2001 a 2009 tuto záhadnou hmotnou hvězdu studovalo několik týmů vědců. Dle výsledku jejich práce bylo usouzeno, že jde o hvězdu v pozdní fázi vývoje. V nedávné době se jeden z týmů rozhodl znovu tuto hvězdu prozkoumat a využil k tomu dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře. Chtěli zjistit, jak hmotné hvězdy končí svůj život. K jejich překvapení ale hvězda prostě zmizela!

Jak takový speciální trik vysvětlit?

Pojďme, stejně jako zvědavé obecenstvo kouzelnické show, popřemýšlet jak mohla tak velká hvězda zmizet.

Pokud by hvězda v mezičase zanikla v obrovské explozi jako supernova, což je pro takto hmotné hvězdy zcela běžné, pak se dá předpokládat, že by takovou jasnou událost zaznamenali astronomové z celého světa.

Ale místo toho astronomové naznačují, že je hvězda stále na svém místě a my ji jen nemůžeme vidět. Možná zažila přeměnu na méně světelnou hvězdu. To znamená, že prostě nevydává dostatek energie, aby ji vědci byli schopni zachytit.

Jinou možností je, že zkolabovala do černé díry bez toho, aby nejdříve explodovala jako supernova. Velmi podobně jako kdyby kouzelnický asistent zmizel z dohledu v tajné pasti a už nebyl nikdy zpozorován. Byl by to dost překvapivý objev, protože naše dosavadní znalosti ukazují, že černé díry vznikají jako důsledek kolapsu hmotné hvězdy a po jejím výbuchu v podobě supernovy.

Budoucí výzkumné práce doufají, že lépe porozumí vědeckému procesu, který vysvětluje, jak tato záhadná hvězda mohla zmizet z dosahu našich přístrojů. Do té doby musíme být trpělivým publikem a nadále se nechat udivovat posledním trikem tohoto podivného hvězdného kouzelníka.

„Cool“ zajímavost

Před svým zmizením byla tato masivní hvězda 2,5 milionkrát jasnější, než naše Slunce. Dost těžké ji ztratit, co říkáte.

VoSk

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Poof! A Massive Disappearance
Poof! A Massive Disappearance

Printer-friendly

PDF File
958.9 KB